Zdieľať

Ktoré riešenie by ste si mali vybrať, aby bolo najoptimálnejšie pre Váš projekt?

Pri povrchových úpravách fasád sa v súčasnosti najčastejšie používajú tenkovrstvové pastovité omietky. Vďaka širokému radu parametrov, ktoré ich predurčujú k tomuto typu aplikácie si udržujú svoje prvenstvo. Tenkovrstvové pastovité omietky sa ľahko aplikujú, sú dostupné v mnohých farebných odtieňoch a ľahko sa spracúvajú. Hlavnými vlastnosťami je trvanlivosť, prídržnosť, difúzia vodných pár a nasiakavosť. Medzi ďalšie kľúčové vlastnosti patrí samočistiaci efekt či odolnosť proti vzniku plesní. 

Aké druhy omietok si môžete vybrať pri realizácii vášho projektu?

Silikónová omietka

Disponujúca svojimi funkčnými vlastnosťami je na trhu veľmi obľúbená silikónová omietka.

  • jednoducho sa aplikuje
  • má vysokú paropriepustnosť
  • vyrába sa na báze silikónových živíc
  • má samočistiaci efekt
  • má relatívne vysokú odolnosť na vlhkosť vzduchu a vyzretosť podkladu pri samotnej aplikácii
  • je vysoko hydrofóbna, teda má vysokú schopnosť odpudzovať vodu
  • omietka ostáva dlhšie čistá, keďže ťažko viaže prachové častice a povrch sa pri daždi čistí

 

Silikátová omietka

Silikátová omietka je vyrobená na báze vodných roztokov kremičitanu draselného (vodného skla).

  • je vyhovujúca pre všetky zatepľovacie povrchy
  • má extrémne vysokú paropriepustnosť
  • má alkalický charakter, ktorý na dome vytvára prirodzene alkalické prostredie fasády
  • prirodzene chráni pred plesňami a machmi
  • jednoducho sa aplikuje, ale je potrebné dbať na opatrnosť pri aplikácii v chladnejších mesiacoch, pretože je náchylná na vlhkosť vzduchu a vyzretosť samotného podkladu

 

Akrylátová

Akrylátová omietka je zmes akrylátovej živice a syntetických polymérových spojív.

  • je ideálna aj v kalendárnych mesiacoch,v ktorých je prítomná vysoká ranná a večerná vlhkosť vzduchu
  • má čiastočne zníženú paropriepustnosť, preto nie je vhodnou povrchovou úpravou pre zateplenie minerálnou vlnou a na staršie domy a historické stavby s vlhkými múrmi, nakoľko znížená paropriepustnosť znižuje aj efektivitu paropriepustných materiálov
  • pomerne nízka cena tejto fasády

 

Inovatívne omietky

Nová generácia inovatívnych omietok disponuje novými špecifickými vlastnosťami a medzi nimi sú aj:

  • ochrana pred poveternostnými vplyvmi ako sú slnečné žiarenie, dážď alebo vietor
  • ochrana pred vplyvmi biokorózie (plesne, machy, riasy a iné)
  • dlhá životnosť
  • nízka údržba

 

Ako funguje regulácia vlhkosti fasády?

Tým, že sa zatepľovacie systémy ochladzujú, v nočných hodinách dochádza ku skvapalneniu pary na povrchu fasády, ktorá tak vytvorí živnú pôdu pre rast rias. Výhodou povrchu omietky weberpas aquaBalance je, že dokáže regulovať vlhkosť na povrchu fasády. Po navlhčení dažďom alebo rosou výrazne rýchlejšie schne, pretože niekoľkonásobne zväčší aktívnu odparovaciu plochu každej kvapky vody. Najjemnejšie kapilárne póry navyše dočasne prijímajú prebytočnú vlhkosť a pri poklese vlhkosti ju okamžite vracajú späť do atmosféry. Vodný režim fasády je udržiavaný v prirodzenej rovnováhe, riasy a plesne tu nenachádzajú živnú pôdu a fasáda si zachová svoj krásny vzhľad po dlhú dobu.

Šetríme životné prostredie

Omietka neobsahuje anorganické biocídy na ochranu povrchu, ktoré sa spotrebúvajú a zmývajú do okolitého prostredia, kde sú škodlivé, preto je omietka ekologická. Weberpas aquaBalance má nielen vylepšenú receptúru, ktorá uľahčuje prácu, ale navyše pre rýchlejšie vytvrdnutie omietky je možné použiť urýchľovač tuhnutia pri aplikácii pri nízkych teplotách.

Špeciálna technológia, ktorá sa použila v omietke znižuje povrchové napätie medzi vodou a omietkou, zvyšková voda sa rozprestiera na väčšiu plochu, aktivuje sa množstvo mikroskopických kapilár a tým sa rýchlejšie odstraňuje z povrchu omietky. Omietka weberpas aquaBalance vsiakne zvyškovú vodu a jej povrch zostane v krátkom čase suchý. Vstrebaná voda je postupne vypúšťaná späť do atmosféry vo forme vodnej pary, ktorú mikroorganizmy nedokážu využiť pre svoj život a fasáda zostáva čistá. Novou technológiou je fasáda chránená proti mikroorganizmom bez použitia biocídnych prísad, ktorá zároveň nezaťažuje životné prostredie.

Unikátne zloženie omietky weberpas clean Active, ktorá má fotokatalytickým efekt, zaisťuje dlhodobú čistotu povrchu omietky a vysoký stupeň ochrany omietky proti rastu mikroorganizmov. Prispieva k lepšiemu povrchu prostredia tým, že na omietkach vyvoláva reakciu, ktorá rozkladá odpadové látky a zlúčeniny škodlivé pre ľudské zdravie obsiahnuté v ovzduší.

Čo je fotokatalýza?

Fotokatalýza je chemicko-fyzikálny rozklad organických látok v prítomnosti UV spektra slnečného žiarenia a katalyzátora. Inovatívna tenkovrstvová omietka weberpas clean Active obsahuje katalyzátor TiO2 (oxid titaničitý), vďaka ktorému sa na povrchu veľmi účinne rozkladá široké spektrum organických látok vrátane nečistôt (atmosférické nečistoty, sadze, prach, olej…). Neaktívne zoxidované nečistoty sú následne ovplyvnené dažďom, slnkom a prúdením vzduchu odstraňovaným z povrchu fasády.

Vďaka tomu zabraňuje usadzovaniu a rastu mikroorganizmov ako sú baktérie, riasy, plesne a huby a tým zabezpečuje samočinnosť povrchu, pričom TiO2 (oxid titaničitý) plní len funkciu katalyzátora, nespotrebováva sa , teda tento princíp je z hľadiska ochrany životného prostredia dlhodobo udržateľný.

Tenkovrstvové omietky môžeme deliť aj podľa toho, ako zrejú. Silikónové a akrylátové omietky tuhnú „vysychaním“, teda zbavia sa vody. Ide teda o čistý fyzikálny proces. Silikátové omietky naopak tuhnú chemicky. Keďže celý proces je relatívne pomalý, dochádza z toho k zvýšenej citlivosti silikátových omietok na podmienky pri aplikácii.

Hydrofóbnosť a hydrofilnosť

Materiál so svojimi povrchovými vlastnosťami do značnej miery súvisia s chemickými vlastnosťami povrchu. Veľmi dôležitou vlastnosťou je správanie sa materiálu pri zmáčaní, teda to, ako voda pôsobí na daný povrch. Táto vlastnosť súvisí s koncovými skupinami molekúl na povrchovej platni, ktoré môžu byť buď hydrofilné („milujúce vodu“) alebo hydrofóbne („nenávidiace vodu“).

Jednou z prípadných metód kvantitatívneho určenia správania sa povrchu pri jeho zmáčaní je meranie jeho kontaktného uhla. Kontaktný uhol je uhol, pod ktorým sa kvapalina/para stretáva s pevným povrchom a poskytuje informácie o interakčnej energii medzi povrchom a kvapalinou. Čím je veľkosť kontaktného uhlu väčšia, tým je povrch hydrofóbnejší.

Zdroj: www.sk.weber.sk


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.