Ako dlho vydržíme pozerať na obchytané plochy okolo vypínačov, stekanec v kúpeľni či šmuhu po maliarovi, ktorý sa ponáhľal? Dlho. No stačí mať pár dní homeoffice a pochopíme, čo potrebujeme my aj byt, a povieme to aj nahlas: Treba vymaľovať, včera bolo neskoro!
Lebo keby steny vedeli hovoriť…
… tak by sme zhruba každé tri roky počuli – je čas maľovať. Dopriať stenám novú maľovku je jeden z osvedčených spôsobov, ako sa znova zaľúbiť do svojho domova. Na tom, či sú steny v miestnostiach čisté alebo ušmudlané, záleží. Keď v miestnosti vymaľujeme, akoby sme v nej rozsvietili.
Leto, štetce, valčeky
To, že maľovať sa môže a má len v teplých mesiacoch, nie je pravda. Do práce sa môžeme pustiť aj v januári. Stačí poriadne vetrať a kúriť (a rátať s tým, že sa nám to celé trošku predraží pre únik energií) a steny krásne uschnú. Lenže jar a leto sa na maliarske práce naozaj hodia viac než ten január. Napríklad aj preto, že slnko presvetľuje byt od rána do večera, a ak začneme ráno včas, ešte v ten istý deň si môžeme pri prirodzenom svetle overiť, či sme trafili ten správny odtieň. Umelé svetlo totiž skresľuje.
Hoci je túžba bývať opäť v peknom byte zvyčajne najsilnejším motorom, nejde tu len o zmenu a estetiku. Rozhodnutie vymaľovať je dobré preto, lebo je to zdravé. Nový náter steny dezinfikuje. Vymaľovanie znižuje prašnosť v miestnostiach, eliminujeme ním plesne, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie a spôsobujú alergie. Takto jednoducho môžeme vylepšiť kvalitu vzduchu, ktorý spolu s rodinou dýchame.
Predsieň to potrebuje raz za tri roky
Na tom, AKO ČASTO sa patrí vymaľovať byt, sa ešte laická verejnosť s odborníkmi nedohodla. Ani v rodinách sa nezhodneme. ON tvrdí, že raz za život bohato stačí, ONA zase nemá chuť pozerať sa na ten istý odtieň v spálni ani rok. Sú rodiny, v ktorých sa maľuje pred príchodom ďalšieho dieťaťa, aby bábätko prišlo do čistého. Iní na deti nečakajú a maľujú každé leto, zo zvyku. Ak však dáme bokom extrémy – sú totiž aj takí, ktorým na stenách neprekáža ani tapeta po dávno zosnulej babičke – a všímame si len hygienické hľadisko, tak určite platí: najviac zaťažované miestnosti (kúpeľňu, predsieň a kuchyňu) sa osvedčuje vymaľovať raz za dva roky a zvyšok bytu raz za 5 rokov. Toho sa môžeme držať.
Nabudúce:
O samotnom maľovaní, na ktorom je najnáročnejšia príprava, a preto sa nikdy nesťažujme, že majster celé dopoludnie len oblepoval vypínače, prikrýval nábytok igelitom a podlahy kartónom. Naopak, za takého majstra treba ďakovať a uložiť si jeho číslo. Tiež o tom, akú prípravu si každý z podkladov vyžaduje, veď nie je stena ako stena, ale aj o tmelení a odstraňovaní plesní. O kvalitných interiérových maliarskych farbách ST Line, ktoré krásne držia, aj o tom, na čo je dobrá hĺbková penetrácia. Tiež o pomôckach, ktoré vám umožnia maľovať steny bez šmúh. Držali ste už v ruke plyšový maliarsky valček? So správnymi pomôckami maľovanie zvládne každý, dokonca to môže byť príjemný zážitok. A napokon vám prinesieme úplne nový pohľad na výber farebných odtieňov. Nikdy viac už v kolorovacom centre nepoviete – a ja neviem, namiešajte mi, prosím, nejakú béžovú. Vaše štyri steny si zaslúžia poriadnu opateru. Ako sme povedali na začiatku, keby steny vedeli hovoriť, povedali by nám to…
Newsletter
Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.