Zdieľať

Nová maľovka – krok za krokom

Ako dlho vydržíme pozerať na obchytané plochy okolo vypínačov, stekanec v kúpeľni či šmuhu po maliarovi, ktorý sa ponáhľal? Dlho. No stačí mať pár dní homeoffice a pochopíme, čo potrebujeme my aj byt, a povieme to aj nahlas: Treba vymaľovať, včera bolo neskoro!

Lebo keby steny vedeli hovoriť…
… tak by sme zhruba každé tri roky počuli – je čas maľovať. Dopriať stenám novú maľovku je jeden z osvedčených spôsobov, ako sa znova zaľúbiť do svojho domova. Na tom, či sú steny v miestnostiach čisté alebo ušmudlané, záleží. Keď v miestnosti vymaľujeme, akoby sme v nej rozsvietili.

Leto, štetce, valčeky
To, že maľovať sa môže a má len v teplých mesiacoch, nie je pravda. Do práce sa môžeme pustiť aj v januári. Stačí poriadne vetrať a kúriť (a rátať s tým, že sa nám to celé trošku predraží pre únik energií) a steny krásne uschnú. Lenže jar a leto sa na maliarske práce naozaj hodia viac než ten január. Napríklad aj preto, že slnko presvetľuje byt od rána do večera, a ak začneme ráno včas, ešte v ten istý deň si môžeme pri prirodzenom svetle overiť, či sme trafili ten správny odtieň. Umelé svetlo totiž skresľuje.
Hoci je túžba bývať opäť v peknom byte zvyčajne najsilnejším motorom, nejde tu len o zmenu a estetiku. Rozhodnutie vymaľovať je dobré preto, lebo je to zdravé. Nový náter steny dezinfikuje. Vymaľovanie znižuje prašnosť v miestnostiach, eliminujeme ním plesne, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie a spôsobujú alergie. Takto jednoducho môžeme vylepšiť kvalitu vzduchu, ktorý spolu s rodinou dýchame.

Predsieň to potrebuje raz za tri roky
Na tom, AKO ČASTO sa patrí vymaľovať byt, sa ešte laická verejnosť s odborníkmi nedohodla. Ani v rodinách sa nezhodneme. ON tvrdí, že raz za život bohato stačí, ONA zase nemá chuť pozerať sa na ten istý odtieň v spálni ani rok. Sú rodiny, v ktorých sa maľuje pred príchodom ďalšieho dieťaťa, aby bábätko prišlo do čistého. Iní na deti nečakajú a maľujú každé leto, zo zvyku. Ak však dáme bokom extrémy – sú totiž aj takí, ktorým na stenách neprekáža ani tapeta po dávno zosnulej babičke – a všímame si len hygienické hľadisko, tak určite platí: najviac zaťažované miestnosti (kúpeľňu, predsieň a kuchyňu) sa osvedčuje vymaľovať raz za dva roky a zvyšok bytu raz za 5 rokov. Toho sa môžeme držať.

Nabudúce:
O samotnom maľovaní, na ktorom je najnáročnejšia príprava, a preto sa nikdy nesťažujme, že majster celé dopoludnie len oblepoval vypínače, prikrýval nábytok igelitom a podlahy kartónom. Naopak, za takého majstra treba ďakovať a uložiť si jeho číslo. Tiež o tom, akú prípravu si každý z podkladov vyžaduje, veď nie je stena ako stena, ale aj o tmelení a odstraňovaní plesní. O kvalitných interiérových maliarskych farbách ST Line, ktoré krásne držia, aj o tom, na čo je dobrá hĺbková penetráciaTiež o pomôckach, ktoré vám umožnia maľovať steny bez šmúh. Držali ste už v ruke plyšový maliarsky valček? So správnymi pomôckami maľovanie zvládne každý, dokonca to môže byť príjemný zážitok. A napokon vám prinesieme úplne nový pohľad na výber farebných odtieňov. Nikdy viac už v kolorovacom centre nepoviete – a ja neviem, namiešajte mi, prosím, nejakú béžovú. Vaše štyri steny si zaslúžia poriadnu opateru. Ako sme povedali na začiatku, keby steny vedeli hovoriť, povedali by nám to…


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.