Počasie nám praje a v byte už nie je čo upratať ani vytriediť? Posledný krok, ktorým prinesieme svetlo a čistotu k sebe domov, bude maľovanie stien. Tešíte sa? Na maľovaní stien totiž nie je nič nezvládnuteľné. Pre niekoho je vlastnoručná nová maľovka dokonca otázkou cti! 🙂 Kým od nápadu nahodiť si svojpomocne omietky či stierky by sme vás určite odhovárali, maľovať dokáže naozaj každý. Průměrná ženská – ak má, pravdaže, doma džentlmena, ktorý jej pomôže s presúvaním nábytku, a každý jeden muž – Pat aj Mat. Dokonca aj chôdza na maliarskom rebríku typu „štafle“ sa dá natrénovať. Dobre, proces maľovania sa možno jemne predĺži, budete si musieť zohnať všetko, čo profesionál nosí so sebou v kufri auta a neminie vás nákup v stavebninách. S ním vám však radi pomôžeme (čítajte aj Maľovanie, diel III., ktorý bude o farbách, pomôckach a technike maľovania). Krok za krokom vás prevedieme celým procesom a nakoniec vás necháme vychutnať si finále: čistý, voňavý a zdravší domov. Nezabúdajme, že v póroch stien, ktoré nikdy nie sú úplne hladké, sa zachytávajú mikroorganizmy, ktoré je nutné pravidelne odstraňovať či už umývaním umývateľných náterov, vysávaním, no ideálne práve maľovaním stien, obzvlášť ak máte doma alergika alebo astmatika.
V tomto článku vysvetlíme, že penetračný náter nie je zdržiavanie, ale nutnosť. Vieme, že sa pýtate: Penetrák. Musí to byť?
Keď chceme, aby povrchová úprava, na ktorú sa práve chystáme, spoľahlivo chytila na podklad a vydržala, aplikácii lepkavej, tzv. adhéznej medzivrstvy, ľudovo penetráku, sa nevyhneme. Ten, kto tento krok vynechá, skončí často s fľakatými stenami. Aj keď možno špekulujete, že sa vám nechce zdržiavať sa natieraním stien penetračným náterom ani čakať na to, kým náter vyschne, a riskli by ste si to aj bez neho, nerobte to. Investícia do hĺbkovej penetrácie vás nezruinuje, naopak, ušetrí vám minimálne jeden náter farbou – penetrák má skrátka jedinečné vlastnosti, ktoré farbe chýbajú a schne rýchlo. Ešte dve veci: je veľmi vhodné používať materiál od toho istého výrobcu. Namiesto univerzálnej penetrácie radšej siahnite po hĺbkovej. Spoľahlivejšie preniká do hĺbky minerálneho podkladu a výsledok bude dokonalý.
Vždy je dôležité preskúmať povahu podkladu, ktorý ideme natierať. Iné požiadavky majú totiž nasiakavé povrchy (štuková a sadrová omietka, cementový poter, pórobetón) a iný prípravok si pýtajú OSB dosky či umakart. My sa však vráťme k našim stenám, pri nich voľba penetračného náteru nie je zložitá. Nové vápenno-cementové a cementové omietky musia pred maľovaním zrieť aspoň štyri týždne. Potom ich ošetrite Hĺbkovou penetráciou ST LINE, ktorá zníži a zjednotí rôznu nasiakavosť podkladov, spevní ich a tiež zvýši priľnavosť vrstiev farby. Farba na stene lepšie drží a aj vyzerá. Táto biologicky odbúrateľná disperzia je určená na penetráciu nerovnomerne poréznych a veľmi nasiakavých podkladov, akými sú spomenuté cementové podklady či nový betón, no hodí sa aj na sadrové a sadrokartónové podklady. Sadrové omietky jemne obrúste a očistite od prachu. Potom ich ošetrite základným náterom – Hĺbkovou penetráciou ST LINE. Pre zjednotenie nasiakavosti sadrokartónových dosiek ich treba penetrovať dvakrát. Musia byť však správne pripravené a v spojoch prebrúsené. Betón a pórobetón sú povrchy, ktorých povrch býva často pokrytý usadenými nečistotami. Zrnité povrchy treba vždy mechanicky očistiť a umyť vodou. Opäť aplikujte hĺbkovú penetráciu. Ani staršie, pôvodné súdržné nátery sa bez penetráku nezaobídu. Zbavte ich prachu, mastnotu umyte mydlovou vodou, defekty vytmeľte buď práškovým tmelom, alebo jemnozrnnou vnútornou stierkou. Ak sú trhliny väčšie, budete potrebovať akrylátový tmel. Opravovanú plochu ošetrite a nasiakavosť povrchu zjednoťte opäť Hĺbkovou penetráciou ST LINE.
Penetráciu treba riediť podľa toho, čo odporučí výrobca. Aplikuje sa celoplošne pomocou maliarskej štetky alebo valčeka na čisté a suché steny bez omrviniek a defektov. Rovnomerne ju rozotrite na podklad tak, aby sa netvorili kaluže. A nezabudnite – penetrácia je nevyhnutná či pred maľovaním nových stien, ale aj stien, ktoré sme opravovali tmelením, alebo sme z nich odstraňovali pôvodnú maľovku. Apropo, o tom ako sa postarať o problémové steny ešte pred maľovaním, píšeme viac na našom instagrame.
Newsletter
Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.